6.B a 8.B a Environmentální centrum Krsy

Dne 18.10. 2019 vyrazila třída 6.B a 8.B do Environmentálního centra Krsy.

Projektová výuka byla zaměřená zejména na světelné znečištění,  evoluci šelem, savce a mikroskopování trvalých preparátů bezobratlých živočichů.
V úvodní aktivitě s handicapem byli žáci rozděleni do trojic a pomocí verbální komunikace měli za úkol převést spolužáka do budovy a nesměl jim v průběhu cesty spadnout míč, který drželi pouze částmi svého těla bez pomoci rukou.
1. blok výuky:
Jedna skupina se rozdělila na 2 poloviny, první se zabývala přírodovědným kvízem zaměřeným na živou přírodu a ekologii.
Druhá skupina se zaobírala vesmírem, vznikem života na Zemi, žáci měli také možnost vyzkoušet si různé programy na interaktivním elektronickém pískovišti a vlastníma rukama si mohli vyzkoušet měnit reliéf krajiny, či vytvořit si vlastní sopku. Ve zbytku času si žáci zahráli oblíbenou hru z televizního pořadu Partička s názvem „čelovka“ zaměřenou na savce.
2. blok výuky:
Po krátké přestávce se žáci seznámili s významem rautu a jak se na této společenské akci patřičně chovat. Po improvizovaném nácviku na tuto netradiční akci žáci ochutnali sladké i slané zdravé pokrmy a dozvěděli se zajímavé informace o nutričních hodnotách některých doposud neznámých surovin.
Po vydařeném a chutném občerstvení následovalo mikroskopování trvalých preparátů bezobratlých živočichů s projekcí na obrazovku.
V závěrečné části tohoto bloku následovala přednáška o evoluci šelem doplněná zajímavými videi.
3. blok výuky:
V této části se žáci dozvěděli nové informace o světelném znečištění, jeho vlivu na kvalitní spánek a pomocí spektrometru si žáci mohli sami změřit intenzitu světelného spektra na svém vlastním mobilním zařízení.
Jelikož se čas neúprosně chýlil ke konci, žáci dle rozdělených skupin měli za úkol vytvořit společný erb, kterým se prezentovali ostatním skupinám. Součástí projevu bylo také shrnutí dnešního dne, a co se žákům v průběhu projektu nejvíce líbilo. Všechny skupiny byly při prezentování natáčeny kamerou, aby mohla ve škole proběhnout zpětná vazba a žáci si mohli připomenout příjemné chvíle prožité na netradiční projektové výuce.

Mgr. Marek Chaloupka