Třída 6.A vyrazila v novém školním roce dne 4.10. 2019 do Environmentálního centra v Krsech, kde se v úvodní aktivitě s „handicapem“ žáci snažili po dvojicích přenést míč bez pomoci rukou přes bezbariérovou plošinu do budovy EC.
Projektová výuka mimo školu byla zaměřena na mikroskopování bezobratlých živočichů, světelné znečištění, vztahy mezi organismy a buňku. Žáci byli rozděleni na 6 vědeckých skupin, kdy po celou dobu projektu každá skupina spolupracovala a získané informace, pracovní listy shromažďovali žáci do portfolia. Každý tým si zvolil svého vedoucího, mluvčího, zapisovatele a 2 odborné poradce.
Program slunného dne byl následující:
a) Přírodopisný kvíz, který byl zaměřen převážně na živou přírodu a ekologii.
b) Vnější a vnitřní geologické děje: na interaktivním elektronickém environmentálním pískovišti si žáci sami mohli vyzkoušet a demonstrovat rozčlenění vrstevnic, proudění vzduchu, tok vody nebo například výbuch sopky.
c) Mikroskopování trvalých preparátů částí těl bezobratlých živočichů a buněk. Žáci dostali pracovní listy, do kterých měli zkusit určit a zakreslit pozorovaný preparát. Vzorky byly různorodé, od trepky velké, žížalu obecnou, křídlo včely medonosné až po nohu pavouka.
d) Přednáška o světelném znečištění. Součástí besedy byla možnost změřit si spektrum světelného záření z vlastního mobilu pomocí spektrometru.
Poté, co se prostřídaly všechny skupiny, následovala přednáška o stolování a zdravé výživě. Žáci měli možnost ochutnat „zdravé mlsání“ a seznámili se s méně běžnými potravinami a surovinami. Projektový den byl zakončen prezentací jednotlivých vědeckých týmů, kdy si společně žáci vytvořili erb a seznámili ostatní skupiny s tím, co se v průběhu dne dozvěděli nového a zajímavého.
Mgr. Marek Chaloupka