Integrace

Integrace znamená začlenění žáka se speciálními vzdělávacími potřebami do běžné třídy.

V naší škole jsou individuálně integrováni žáci s lehčí formou SPU, poruchou aktivity a pozornosti a řečovými vadami.

Výhodou tohoto opatření právě v naší škole je dlouholetá zkušenost pedagogů, odborná připravenost a otevřené prostředí pro bezproblémové přijetí spolužáky díky existenci speciálních tříd.

Integrace má své klady i zápory:

Prostředí běžné třídy je podnětnější, ale zároveň náročnější pro handicapované dítě. Zde si však dokáže vytvořit realistický pohled na své potíže a osvojí si strategie sociálního začlenění. Pokud se se situací dokáže vyrovnat, posílí sebedůvěru.

Na druhé straně rušný život běžné třídy může znamenat přehnanou zátěž a má efekt opačný, dítě zaostává a ztrácí sebedůvěru, u dítěte je omezen nebo zcela chybí prožitek úspěchu. Je třeba předem se poradit s odborníkem a průběžně sledovat situaci.

Jak může pomoci rodina? Třídní učitel ve spolupráci s výchovným poradcem a PPP, SPC nebo dalším odborným pracovištěm sestavuje každoročně individuální výchovně vzdělávací program, v tomto plánu bude zahrnut i váš podíl. Právě proto, že dítě má ztíženou situaci pro zvládání běžných školních povinností, potřebuje domácí přípravu nejlépe s kontrolou rodiče, v klidném domácím prostředí podle rady odborníka. Tato domácí příprava by měla být pravidelná, raději v kratších úsecích a častěji kvůli schopnosti soustředění. Integrované děti s logopedickou vadou by měly setrvat v individuální péči klinického logopeda.

Pro děti ze speciálních tříd je neméně důležitá pravidelná denní četba dětských knih a časopisů, resp. procvičování psaní a pravopisu, opět kratší celky častěji. Prostřednictvím četby si dítě také rozvíjí své jazykové dovednosti.

Není však dobrý přístup věnovat veškerý volný čas pouze nápravné péči, pro všestranný rozvoj i posílení sebedůvěry je třeba věnovat se také vhodné zájmové činnosti, která bude dítě zajímat a bavit a kde nebude na překážku handicap (např. výtvarný kroužek, sport, počítače ap.).

Nezapomeňte - vaše dítě má ve škole obtížnější situaci než jeho vrstevníci, buďte mu oporou.

<květen, 2023>